Melanocyty są komórkami barwnikowymi. Kolor skóry posiadamy, dzięki obecności barwnika(melaninie) który jest obecny w naskórku, a dokładniej melanocyty są obecne, w najniższej warstwie naskórka, w warstwie podstawnej. Melanina posiada kolor czerowny, żółty, brązowy lub czarny. Wiele czynników, ma wpływ na aktywność komórek barwnikowych.

Decyduje rasa, klimat, uwarunkowania genetyczne, a także intensywność słońca.

Przebarwienia na skórze powstają w wyniku zaburzeń wytwarzania melaniny, jej nadmiernej ekspansji w skórze lub nierównomiernemu skupianiu się w skórze. W większości przypadków bodźcem jest słońce, lecz również w znacznym stopniu istotną rolę odgrywają nasze predyspozycje i skłonności.

Walcząc , pomagając i postępując w wyprowadzaniu skór z przebarwieniami, najważniejsza jest diagnostyka i różnicowanie przebarwień, to daje większe szanse na powodzenie terapii i uzyskanie zaskakująco dobrych efektów.

Piegi, to nieduże plamki przebarwieniowe, mogą występować u osób o jasnym fototypie, są to najczęściej plamy barwnikowe o cechach wrodzonych. Najczęściej piegi układają się symetrycznie, po obu stronach twarzy i dłoni. Silnie skolekcjonowany barwnik, który stanowi powód powstawania piegów, znajduje się głęboko w naskórku, a nawet w skórze właściwej. Dlatego takie przebarwienia są dosyć głębokie i niejednokrotnie całkowite pozbycie się ich jest trudne.

Plamy słoneczne, po 20 roku życia, umiejscawiają się n na twarzy, dłoniach, dekolcie. To przebarwienia nabyte. W tym przypadku, melanina nierównie rozłożona, jest dość powierzchownie, umiejscowiona płytko w naskórku.

Plamy soczewicowate, tworzą się u osób po 45 rok życia, tworzą się samoistnie albo pod wpływem słońca. Umiejscowione na twarzy i rękach. To brunatne plamy o wielkości kilku milimetrów, czasem zlewające się w większe zmiany. Plamy soczewicowate, powstają w z przyczyny nagromadzenia się melaniny głęboko w skórze.

Ostóda, to przebarwienia hormonalne, dość rozlegle, symetrycznie rozlane przebarwienia znajdujące się na twarzy, najczęściej umiejscowione na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. To przebarwienie koloru żółtobrunatnego, pojawia się zazwyczaj u kobiet, czynnikiem prowokującym są hormony żeńskie, sprzyja na powstawanie zażywanie pigułek antykoncepcyjnych i ciąża. W każdym z tych przypadków czynnikiem decydującym jest niestety wpływ ekspozycji na promienie słoneczne, a impuls hormonalny jest powodem zapalnym, który wyczula skórę na ich działanie i powstawanie przebarwień. W ostudzie plamy najczęściej znajdują się na różnym poziomie głębokości i w naskórku, ale też i w skórze właściwej. Zmiany płytko położone łatwo poddają się terapiom, głębiej umiejscowione przebarwienia są tudbiejsze do zwalczenia. Problemem tu jest duża powracalność. Ponieważ raz podrażnione melanocyty jeszcze prze długi czas pracują ze zwiększoną intensyfikacją, co za tym idzie samo usunięcie tak bardzo nagromadzonego barwnika jest niedostateczne dla osiągnięci pożądanego 100% efektu.

Metody zapobiegania hiperpigmentacji

Na pierwszy plan obrony przed plamami barwnikowymi wysuwają się filtry przeciwsłoneczne. A ich potencjał określa współczynnik ochrony przeciwsłonecznej Sun Protection Factor SPF. Ochrona powinna być wykorzystywana przez cały rok, szczególnie w sezonie wiosennym i letnim, za każdym razem podczas wyjścia na świeże powietrze. Prawidłowa ochrona oznacza aplikowanie kremów z filtrem co 1,5 – 2 godzin, minimum kremem z 30 SPF. Ważne aby pamiętać, że u osób z wrażliwością na powstawanie zmian barwnikowych, nie tylko wywołuje tego typu zmiany promieniowanie słoneczne, a także światło widzialne, różnego rodzaju sztuczne oświetlenie.

Metody redukcji plam barwnikowych

W kosmetologii do redukcji przebarwień stosuje się arbutynę, glabrydynę, witaminę C, ekstrakt z liści morwy, to te składniki biologicznie czynne mają silne właściwości wybielające. Kwasy owocowe, najczęściej was glikolowy, mlekowy, winowy, migdałowy, pirogronowy itp. Kwas salicylowy, retionol.

To najczęściej wybierane składniki o działaniu złuszczającym.

Laserowe usuwanie przebarwień

Wyprowadzanie skóry z przebarwień jest dość czasochłonne i trudne. Jedną ze stosowanych metod pozbywania się plam barwinkowych jest laseroterapia. W laseroterapii najczęściej stosuje się laser Nd:Yag typu Q-switch oraz technologię IPL 400-1200 nm, jest emisja to szerokiego widma promieniowania widzialnego z jednoznaczną granicą krótkofalową.

Wybór lasera lub IPL zależy od wielu czynników, od współistniejących innych chorób, lokalizacji przebarwienia, rozległości ognisk hiperpigmentacji i rodzaju plam, poziomu głębokości przebarwienia. Osoby z przebarwieniami naskórkowymi bardzo dobrze reagują na technologię IPL, tutaj wystarczy od 4-8 zabiegów, średnio w odstępie co 2-4 tygodnie,w zależności od problemu przebarwienia. W tej metodzie niekoherentne źródło światła jest wybiórczo pochłaniane przez melaninę. Melanocyty zostają podgrzane. Dzięki wpływowi gęstego impulsu, komórki barwnikowe ulegaj rozbiciu, co wpływa na rozproszenie melaniny, a w efekcie rozjaśnienie przebarwienia.

Laser Q-switch i peeling węglowy

Ten laser emituje krótkie, nanosekundowe impulsy, dzięki odpowiednim filtrom emituje promieniowanie o długości fali 1064 nm oraz 532 nm. Fala w zakresie podczerwieni (1064 nm) przenika bardzo głęboko, bo aż 4-6 mm w głąb skóry. Wykorzystując tą falę ten można usunąć wiele zmian barwnikowych. Światło o długości fali 532 nm jest dobrze pochłaniane przez hemoglobinę i melaninę. To właśnie krótkie impulsy powodują, że laser ten jest przydatny do selektywnego podgrzewania światłem melanosomów w naskórku. Dobrze na ten typ lasera reagują plamy soczewicowate.

Laserowy peeling węglowy wykonuje się za pomocą lasera Nd: Yag typu Q-swittch 1064 i połączeniu preparatu z zawartością węgla. Preparat ten charakteryzuje się bardzo dobra chłonnością, wnikając do zagłębień i nierówności skóry, zostaje jeszcze lepiej pochłaniany przez energię lasera Q-switch, co daje wyrównanie kolorytu i zmniejszenie przebarwień.Aby osiągną optymalny i skuteczny efekt wykonuje się 5-8 zabiegów, w odstępach 2-3 tygodniowych.

Mezoterapia frakcyjna

Mezoterapia frakcyjna jest wyjątkowo skuteczną technologią, dzięki powstałym mikrokanałów , które dają możliwości głębokiego wprowadzenia wybranych preparatów o właściwościach rozjaśniających skórę, rozpraszających melanocyty. Tutaj bardzo ważny jest produkt, który wybierzemy. Tymbardziej że musimy zadziałać na dwa mechanizmy, czyli obniżyć produkcję melaniny, co daje nam wpływ na obniżenie poziomu melanocytów, a także eksfoliująco na poziomie naskórkowym. W skutek czego, będziemy działać na wskaźnik wzrostu naskórkowego, tak by systematycznie wymieniały się jego płaszczyzny, co doprowadzi do wybicia pigmentu, tam gdzie się on lokuje i zmniejszeni zmian barwnikowych. Działanie na tych dwóch polach daje zaskakująco i wysoko skuteczne rezultaty. Do koktajli w mezoterapii frakcyjnej należy poszukiwać arbutyny, glutationu, kwasu glikolowego, witaminy C, kwasu kojowego, kwasu azelainowego, wyciągu z lukrecji. Połączenie mezoterapii frakcyjnej z odpowiednim koktajlem, przede wszyskim ma na celu zmniejszenie aktywności tyrozynazy, stymulacji odnowy komórkowej, zmniejszenie widoczności przebarwień, poprawę kolorytu i wyraźną poprawę w elastyczności skóry.

Zabiegi takie powtarzamy na początku co dwa tygodnie, później co 3 tygodnie,a w ostatecznym etapie co 4 tygodnie. Już po 3 zabiegu widać wyraźną poprawę, zlecane jest wykonanie od 4-7 zabiegów. W odstępach czasowych ustalanych indywidualnie do potrzeb skóry klienta.

Podsumowanie

Przebarwienia skóry, to jeden z najczęściej spotykanych problemów w gabinecie kosmetologicznym. Ważne jest aby odpowiednio różnicować zmiany, plamy barwnikowych , wykorzystując odpowiednie technologie lasera i IPL, mezoterapii frakcyjnej, poszukiwać dobrze dopasowanych preparatów, koktajli, a dzięki tej wiedzy możemy osiągnąć bardzo dobre wyniki, przy wyprowadzaniu klientów ze skórą z hiperpigmentacją. Należy też pamiętać, iż rozjaśnianie skóry, to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów, dlatego że proces pigmentacji skóry zachodzi cały czas w naszej skórze, dlatego nieodzowna jest systematyczność i indywidualne podejście do klienta.